jump to navigation

Yeniden Kullanılabilir Öğrenme Nesneleri Ağustos 8, 2007

Posted by uzaktanegitim in e-öğrenme, e-learning, teknoloji.
trackback

Elearning Guild tarafından yayımlanan Learning Solutions dergisinin son makalesinin başlığı “Meeting Training and Learning Challenges with Reusable Learning Objects”.

Yeniden kullanılabilir öğrenme nesneleri (RLO – Reusable Learning Object) kavramına teknoloji, maliyet ve eğitim açısından değinen yazarlar bunların klasik öğrenme materyali gibi birkaç saatlik içerikler olmaktan ziyade her an her yerden erişilebilir birkaç dakikalık modüler içerikler olduğunu vurguluyorlar.

RLO modelinin iyi tanımlanmış ve adım adım gerçekleştirilebilecek prosedür ve süreçlere dair bilgilerin aktarılması için ideal olduğunu belirten yazarlar, bundan ötürü bu modelin endüstriyel ortamlara daha uygun olduğunu iddia edip bunu örneklendiriyorlar. Tekstil sektörüne yönelik verdikleri küçük bir eğitim örneğinde içeriğin masaüstü bilgisayar haricinde cep telefonu, iPod, Blackberry, PDA, vb. cihazlara kolayca nasıl adapte edilebileceğine dair güzel bir örnek vermekle birlikte RLO modelinin akademik kurumlarda uygulanmasının zorlukları üzerinde duruyorlar.

Makalede göze çarpan birtakım noktalar, yani çok kısa süreli ve multimedya destekli eğitim içeriği, bunun taşınabilir ve sürekli açık durabilen iPod, cep telefonu, vb. cihazlardan erişilebilir halde bulunması, her an her yerden ve kişinin kendi yaşam veya çalışma ortamında aktive olması hemen akla mikroöğrenme ve e-öğrenme 2.0 kavramlarını da getiriyor. Makale de verilen somut örnek de belki bir hayli taze ve yeni olan mikroöğrenme kavramının içinin nasıl doldurulabileceğini gösteren bir uygulama.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: